Kategorie
Aktualności

7 grzechów – wirtualna wystawa

Konin, sobota 7 marca. Z drżeniem serca oczekiwaliśmy gości zaproszonych na wydarzenie kulturalne pod hasłem „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych”. To był deszczowy dzień, który obfitował w niepokojące doniesienia na temat zagrożenia epidemicznego. Baliśmy się, że frekwencja będzie mała… Tymczasem na wernisaż przybyło kilkadziesiąt osób zainteresowanych życiem kulturalnym Konina, jak również przyjaciele i znajomi autorek, współpracownicy i podopieczni Fundacji PODAJ DALEJ, a także grupa osób głuchych, dla których spotkanie tłumaczyła na język migowy Karina Akseńczuk.


Doceniaj nawet najmniejsze rzeczy

Paula Klama i Marika Sypniewska to autorki projektu „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych”. Obie są architektami z Konina. W wolnych chwilach Paula pisze poezję, a Marika fotografuje. Spotkały się w Fundacji PODAJ DALEJ. Tutaj poznały osoby z niepełnosprawnością, które mimo wielu ograniczeń radzą sobie w życiu, spełniają marzenia i są szczęśliwe! O tym szczęściu i radości z małych rzeczy często zapominają osoby pełnosprawne…

„7 grzechów” ma pomóc osobom pełnosprawnym docenić życie, swój potencjał i zdrowe ciało. Autorki chcą pobudzić do doceniania tego co mamy i nie odkładania marzeń na później… Podczas wernisażu Kasia Chmiel z portalu Czytam Duszkiem zaapelowała do zebranych, aby w wierszach Pauli poszukali swoich grzeszków – wymówek, lenistwa i zachęciła, aby zabrali się do pracy, do realizacji swoich marzeń i zrobili coś dobrego nie tylko dla siebie, ale też dla innych.


Słuchaj, migaj, czytaj…

W odpowiedzi na zaproszenie Fundacji PODAJ DALEJ wiersze z tomiku „7 grzechów” wyrecytował Pan Andrzej Seweryn. Może ich posłuchać każdy, kto wejdzie na stronę www.7grzechow.org To prawdziwa uczta!

Podczas wernisażu każdy z gości miał możliwość wyrecytować wybrany wiersz. To była wzruszająca chwila, szczególnie kiedy Joasia, która na co dzień ma problemy z mówieniem, w wielkim skupieniu, najlepiej jak potrafiła wyrecytowała wiersz „Melancholijność”. Wiersz „Auto-ograniczenia” wymigała jedna z głuchych uczestniczek wystawy.

– Kumulację  mojego wzruszenia spowodowało miganie jednego z moich tekstów przez osobę  głuchą.  Zapamiętam to do końca życia. W powietrzu dało odczuć się wrażenie, że nie ma podziału na sprawnych i niepełnosprawnych.  Tak powinno być na co dzień.  Bo przecież łączy nas jedno – pragnienie spełniania marzeń oraz obawa przed ich realizacją. – podkreśla Paula Klama.

Zapraszamy na wystawę 

Fotograficzno – liryczną wystawę „7 grzechów” mogą Państwo oglądać online i słuchać właśnie na tej stronie www. Wystawa „7 grzechów” czeka też na Państwa w Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie, ul. 3 maja 1-3 . Zapraszamy, gdy już będzie można odwiedzać miejsca publiczne.

 

Pomału budujemy też harmonogram wystaw w Polsce na drugą połowę roku. Osoby zainteresowane obejrzeniem wystawy bądź zorganizowaniem wernisażu u siebie, zapraszamy do kontaktu przez stronę projektu.

 

Wielkie marzenie do spełnienia!

Z projektem „7 grzechów” wiąże się też wielkie marzenie  – Osada Janaszkowo. To będzie ośrodek, w którym osoby z niepełnosprawnością z całej Polski będą uczyły się niezależnego życia i będą szczęśliwe. Każdy może pomóc stworzyć to miejsce i zmienić życie wielu ludzi, których niepełnosprawność zamknęła w domu. Proszę, wejdź koniecznie na www.OsadaJanaszkowo.pl i zobacz jak możesz pomóc 

Kategorie
Aktualności

Zapraszamy na wernisaż!

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ zaprasza na uroczystą premierę projektu „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych”, która odbędzie się 7 marca o godzinie 17.00 w Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie. Wystawa fotografii Mariki Sypniewskiej połączona będzie z promocją tomiku poezji Pauli Klamy. Dodatkowo będzie można posłuchać wierszy w interpretacji Andrzeja Seweryna. Wystawa odbywa się w ramach wydarzenia Konin Miasto Kobiet.


Uroczysty wernisaż wystawy fotografii „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych” stanowi oprawę dla wierszy z tomiku pod tym samym tytułem. Zamierzeniem wydarzenia jest skierowanie uwagi uczestników na kwestię szeroko rozumianej dostępności kultury dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności (w tym dla osób niewidomych, niedowidzących, niesłyszących, a także z niepełnosprawnością ruchową). Autorzy pomysłu akcentując potrzebę uspołecznienia kultury, podejmują próbę wyjścia z nią poza mury instytucji zwyczajowo oferujących wydarzenia kulturalne.


Tematycznie projekt nawiązuje do 7 podstawowych wad ludzkich, jednak mankamenty charakterologiczne zostały przez autorki ukazane w innym ujęciu. Zarówno Paula Klama – autorka wierszy, jak i Marika Sypniewska – autorka fotografii działają jako aktywne wolontariuszki Fundacji PODAJ DALEJ i obserwują jej codzienność. Obie podkreślają, że wystawa ma pokazać, z jakimi problemami borykają się podopieczni Fundacji. Dlatego w fotograficzno – lirycznych duetach zestawiły ich zmagania z podejściem do życia osób pełnosprawnych, które nierzadko nie doceniają tego, czym dysponują.


– „7 grzechów” to wiersze, które powstały, aby pomóc osobom pełnosprawnym docenić życie, swój potencjał, zdrowe ciało i by sięgnąć marzeń…  Często wielu rzeczy nie zauważamy, nie doceniamy, zapominamy o swoich marzeniach… – podkreśla Paula Klama.


Autorki chcą nam uświadomić, że osoby z niepełnosprawnością, mimo wielu ograniczeń, pływają, latają na paralotni, grają w koszykówkę na wózkach i popełniają inne „szalone występki”, by niczego z życia nie uronić. Pełnosprawni zaś potrafią oddawać się pospolitemu lenistwu, nie dostrzegając własnych możliwości…


– Z myślą o potrzebach osób niedowidzących odpowiednio dostosowaliśmy rozmiar prezentowanych prac fotograficznych i wierszy, których – co ciekawe – będzie można wysłuchać w interpretacji Andrzeja Seweryna. Całe wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy. – podkreśla Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

Kategorie
7 grzechów głównych osób pełnosprawnych

Autorzy

Kategorie
7 grzechów głównych osób pełnosprawnych

Żal

/przed i po wypadku/

„wiesz czego najbardziej żałuję?”
mówi on
do niej
przed snem

nie pada odpowiedź

Kategorie
7 grzechów głównych osób pełnosprawnych

Melancholijność

punkt widzenia z punktu siedzenia

za nim wózek
kołem się toczy

nie ma nóg a
nadal uroczy

pytasz czemu
piękne ma oczy

co w nich pięknego?
w oczach nadzieja

kiedyś umierał
już nie umiera

Kategorie
7 grzechów głównych osób pełnosprawnych

Pycha

oskubano anioła z piór
kilka chwil wystarczyło
by stał się
bezradny
niepełnosprawny

ten który to uczynił
obrósł w piórka
ze zdobytego pierza był dumny
jak paw

paw jednak potrzebuje publiczności

Kategorie
7 grzechów głównych osób pełnosprawnych

Umiarkowanie

w mówieniu o swoich emocjach

wiersz przeznaczony dla osób niepełnosprawnych
powinien zawierać niezbędne warunki do jego korzystania

dobrze by był krótki
ale treściwy
napisany wielką czcionką i wyraźnie oznakowany

wiersz musi zawierać same pozytywne emocje oraz hasła motywujące
należy unikać takich słów jak:
kaleka
kuternoga
ślepy
oraz innych które właśnie Tobie przyszły do głowy

powierzchnia odpoczynkowa do czytania wiersza
powinna mieć wymiar minimum 1.5 x 1.5 metra
i nie powinna był niczym zakłócona

kierunek ewakuacji emocji powinien odbywać się na zewnątrz
tłumienie uczuć niewskazane.

*odstępstw od powyższych zapisów nie przewiduje się

Kategorie
7 grzechów głównych osób pełnosprawnych

Auto-Ograniczenia

wyrok sądu mówi jasno
uwolnić wszystkie umysły
bez wyjątku
nawet te co wyrządziły
największe zbrodnie ludzkości:

zwątpienia
zgorzknienie
bunt
poddanie się
niemożność

lecz umysł woli zostać
uwięziony

a w tym samym czasie
u innego
ciało zostało skazane
na wózek
a umysł jego
cieszy się wolnością

Kategorie
7 grzechów głównych osób pełnosprawnych

Normalność

być normalnym
jak to jest
powiedz bracie
widzieć chce

mam już dosyć
marzeń tych
co się spełnią
tylko śniąc

za normalność
dzisiaj pij
razem ze mną
póki sił

powiedz bracie
tyko mi
co normalnym
trzeba śnić

kolorowe
moje sny
jaskrawością
rażą mnie

w czarno bieli
lepiej mi
takie będą
moje sny

za normalność
dzisiaj pij
z marzeniami
ciężko żyć

za normalność
dzisiaj pij
lecz beze mnie
jednak nie

Kategorie
7 grzechów głównych osób pełnosprawnych

Bezsiła

bezsiła
najpotężniejsza ze wszystkich mocy
leniwa czarnoksiężniczka
a wyrządzająca najwięcej krzywd

trudno się od niej uchronić
bo do tego by zaatakowała
nie potrzeba nic

nic nie robić
nie podejmować
żadnego wysiłku
i pozwolić losowi
by nami kierował

bezsiła ma jednego wroga
nazywa się
samozaparcie

i zapiera dech w piersiach
gdy ta niemoc straci nogi
woli być zdana
sama na siebie

Skip to content