Życie na siedząco…

Pień drzewa, w który uderzyło auto, to ostatnie co Maciej pamięta z tamtego dnia. Prowadził kolega, który z wypadku wyszedł cało. W szpitalu mówili mu: „To cud, że przeżyłeś”. Po 2 latach leżenia w łóżku nie mógł wyprostować kolan z powodu przykurczy. Był tak słaby, że „łapał” każdego wirusa i każdą bakterię. Dwa razy stanęło mu serce, raz przestały działać nerki. W kilku miejscach zrobiły się odleżyny. Z trudem dotarło do niego, że resztę życia spędzi na wózku. 

Do Fundacji PODAJ DALEJ Maciej przyjechał na szpitalnych noszach. Na początku mógł siadać na 10-15 minut, a potem musiał 3 godziny odpoczywać po takim wysiłku. Następnie nauczył się przesiadać z łóżka na wózek i pokonywać przeszkody. 

Nie chce być dla nikogo ciężarem, dlatego sam przygotowuje sobie posiłki, robi zakupy, sprząta, pierze i prasuje. Niedawno zaczął spełniać swoje marzenia – zrobił prawo jazdy i zaczął grać w rugby! Mama Macieja nadziwić się nie mogła, kiedy po powrocie do domu zamiótł i umył podłogi, pomógł w gotowaniu obiadu i karmieniu psa. 

Maciej nadal potrzebuje pomocy w wielu czynnościach i będzie jej potrzebował do końca życia. Jest jedną z wielu osób, które czekają na Osadę Janaszkowo.

W Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ od 2004 roku wspieramy osoby, którym niepełnosprawność utrudnia bądź uniemożliwia normalne życie. Z regularnej opieki korzysta ponad 200 osób, które chcą być niezależne i szczęśliwe mimo wielu ograniczeń. 

Przyświeca nam jeden cel: nauczyć osoby z niepełnosprawnością maksymalnej niezależności. Zdecydowana większość z nich osiągnie tę niezależność, ale zawsze, do końca życia, będzie potrzebowała wsparcia drugiej osoby, aby się ubrać, umyć, przesiąść z łóżka na wózek czy dojechać do pracy. To dla nich tworzymy Osadę Janaszkowo – ośrodek, w którym zapewnimy osobom z niepełnosprawnością normalne życie, możliwość realizacji swoich marzeń i pasji, a także rehabilitację i większą niezależność. Tutaj będą szczęśliwi! 

Osada zlokalizowana jest w Wąsoszach (Wielkopolska). To właśnie tutaj śp. Doktor Piotr Janaszek – założyciel i patron naszej Fundacji – prowadził jeden z pierwszych obozów dla dzieci z niepełnosprawnością w końcu lat 70-tych. 

Sprawdź koniecznie, co planujemy i co się dzieje w Janaszkowie: www.OsadaJanaszkowo.pl 

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
(KRS 0000 197 058

Numer rachunku: 78 1050 1735 1000 0024 2547 0123 

Skip to content