Inspiracją do stworzenia „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych” było zadane mi podczas rozmowy pytanie: 

"Czy zauważyłaś, że osoby niepełnosprawne w naszym otoczeniu mają dużo bardziej optymistyczne nastawienie do życia niż my?"

Odpowiedziałam, że dostrzegłam to już dawno. 

Podopieczni Fundacji PODAJ DALEJ robią wszystko, by niepełnosprawność nie była przeszkodą w spełnianiu marzeń: grają w koszykówkę czy rugby, latają na paralotni SAMODZIELNIE, są wśród nich osoby, które mimo braku nóg zdobywają szczyty wysokogórskie lub nagrody naukowe. W tym samym czasie osoby ze wszystkimi kończynami szukają wymówek, aby bynajmniej nie zmienić swojego życia na lepsze. Mimo iż wiedzą, że stać je na więcej, za swoje życiowe niespełnienie obwiniają innych lub okoliczności. A przecież tylko biorąc los w swoje ręce, możemy go odmienić i nadać mu pozytywną treść. 

 

Czym w ogóle jest „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych”?

To zbiór wierszy nawiązujący do 7 podstawowych wad ludzkich. Każdemu grzechowi przypisany jest jeden utwór, z tą różnicą że charakterologiczne mankamenty zmodyfikowałam i odniosłam do osób pełnosprawnych.

 „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych” to także lista emocji, którym – mając zdrowe ciało – nie powinniśmy pozwolić zawładnąć naszym sercem. Dopuszczając je do głosu, skazujemy się na wyrzuty sumienia, a nawet karę, tak jak to jest w przypadku grzechu kłamstwa czy kradzieży. 

Projekt „7 grzechów głównych osób pełnosprawnych” jest zaplanowany kompleksowo jeżeli chodzi o dostępność dla osób niepełnosprawnych:

Jest publikacja zawierająca wiersze pisane tekstem tradycyjnym, ale z uwzględnieniem potrzeb osób niedowidzących i dodatkowo zdjęcia opatrzone tekstem alternatywnym dla osób niewidomych, a także nagrania audio wierszy przepięknie wyrecytowane przez Pana Andrzeja Seweryna. Pomyśleliśmy też o osobnym wydruku wierszy w brajlu. 

 

 

Chciałabym, żeby te wiersze nie trafiły jedynie do osób niepełnosprawnych, lecz również sprawnych, posiadających potencjał marzeń i rozwoju, aby mogły docenić to, co mają i odważyć się na to, na co do tej pory z jakiegoś powodu nie mogły, a miały chęć. Żeby potem nie skończyło się jak w tekście „żal /przed i po wypadku”. 

 

 

Wiersze dostępne, w moim zamiarze, to także wiersze zrozumiałe dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z poezją, która kojarzy się jako trudna. Moje teksty (chyba) są dość treściwe, ale przystępne. Zachęcam w ten sposób „wierszoopornych” do wypróbowania tej rzadkiej formy aktywności intelektualnej. 

 

 

Poza tym 7 to liczba doskonała, symbol doskonałości. Uczyńmy więc z naszego życia majstersztyk, zanim będzie zbyt późno, bo „marzenia to realne cele z odroczonym terminem realizacji” (autor nieznany). 

Skip to content